Benedek Elek Általános Iskola, Kálmánháza,
Nyíregyházi út 30.

A Benedek Elek Általános Iskola és Óvoda rövid bemutatása

Köszöntöm Önt a kálmánházi Benedek Elek Általános Iskola és Óvoda oldalán.

Iskolánk Kálmánháza község egyetlen általános iskolája, amelyhez egy 2 csoportos óvoda is tartozik. Közös igazgatású közoktatási intézmény, mely részben önállóan működik.

Területe: 1693 m2

Tantermek száma: 9 db

Tornaterem: 1 db

Épülethez tartozó udvar: 5507 m2

Több mint 100 éves oktatási múltra tekintünk vissza.

A településen l898-as évektől folyik rendszeres oktatás.

A község egyetlen általános iskolájának épülete 1985-ben érte el a mai formáját. Akkor építették a régi két tantermes iskolához egy négy tantermes, tornateremmel ellátott új épületet. Az így kialakított 9 tanteremben délelőtt folyik a tanítás. Az önkormányzat 1997-ben megoldotta a nyílászárók szigetelését és kialakította a korszerű gázfűtéses rendszert.

Az osztálytermek berendezése felújításra szorul, a szemléltető készletet a taneszköz-beszerzési tervben foglaltaknak megfelelően folyamatosan vásároljuk.

Komolyabb fejlesztés 1998-ban történt, amikor kialakítottuk a 9 db legújabb típusú gépekkel a számítástechnikai szaktantermet. Az internet szolgáltatás is elérhető lett számunkra. A háztartástan tanításához tankonyhát alakítottunk ki.

A pedagógus létszám a napközis nevelővel együtt 14 fő.

Betöltetlen álláshely nincs.

A nevelőmunkát 5 fő technikai, 1 adminisztratív, 1 gyermekvédelmi felelős segíti.

1999-en vette fel iskolánk Benedek Elek nevét, nagyszabású rendezvény keretében. A nagy meseíró tiszteletére két évente területi mesemondó versenyt rendezünk, melyet minden alkalommal megtisztel Benedek Elek dédunokája.

Az iskolai tartalmi munka eredményei

Iskolánkban bevezetésre került a kompetencia alapú oktatás. Pedagógusaink az oktató-nevelő munkához többféle módszert alkalmazhatnak. A 7-8. osztályban felvételi előkészítőt tartunk magyarból, matematikából. Sikeresen működnek szakköreink, felvállalják a tehetséggondozást.

Pedagógiai programunk célja a felzárkózatás, tehetséggondozás, számítástechnika, angol nyelv iránti igény felkeltése, gyermekközpontúság, és az egyik kiemelt célja az egészséges életmódra nevelés. Ennek érdekében bevezettük a mindennapos testnevelést. A tanórai és tanórán kívüli tevékenységet úgy állítottuk össze, hogy minden gyereknek mindennap lehetősége biztosítsunk a mozgásra.

Az iskolaorvos által kiszűrt tanulókat ezen felül kéthetente egyszer úszni visszük a közeli városba. A Föld napja egész napos vetélkedő iskolánkban. Hagyományos évi rendezvényünk még: Télapó, Karácsonyi ünnep, Benedek Elek területi mesemondó verseny, farsang, társadalmi ünnepélyek, házi tanulmányi versenyek, hangverseny, mozi- színházlátogatás, tanulmányi kirándulások, nyári táborozások. Magán- művészeti oktatás bevezetésével tanulóink kipróbálhatják tehetségüket a táncban, képzőművészetben, zeneoktatásban. /zongora, furulya/.

Az iskolát jobbító kihívásoknak tettünk eleget, mikor vállaltuk az új pedagógiai törekvéseket. Ennek érdekében intézményünkben bevezetésre került a Comenius I. Minőségbiztosítási rendszer. A kompetencia alapú oktatás elterjesztésének első lépése e program átdolgozása. Újragondoltuk az oktató-nevelő munka pedagógiai alapelveit, céljait, feladatait, eljárásait. Pályázatokat készítettünk és nyújtottunk be ezek megvalósítására.

Az önkormányzat TAMOP-3.1.4.-08/2-2009-0008 számú „Kompetencia alapú oktatás és innovatív lehetőségeinek megteremtése Kálmánházán” c. pályázatra 22 millió Ft-ot nyert. Az iskola 15 millió Ft-ot, az óvoda 7 millió Ft-ot fordíthat az oktató-nevelő munka módszertani fejlesztésére.

Az iskolában „Szövegértés-szövegalkotás’ kulcskompetencia terület a 2. és az 5. osztályban, a matematika kulcskompetencia az 1 osztályban és a 6. osztályban, a Szociális és életvitel” kulcskompetenciák bevezetésére a 7. osztályban kerül sor. A pedagógusok módszertani megújulását szolgálják a betervezett továbbképzések. Munkánkat tanácsadók koordinálják. Alapvető célunk a sikeres munka-erőpiaci alkalmazkodáshoz szükséges az egész életen át tartó tanulás megalapozását szolgáló képességek fejlesztése, a kompetencia alapú oktatás elterjesztése, ennek megvalósításához szükséges módszertan széleskörű megismerése és megvalósítása. A tanulók képességeinek és kulcskompetenciáinak egyénre szabott fejlesztése az esélyegyenlőség érvényesítése, újszerű tanulásszervezési eljárások bevezetése, szegregációmentes együttnevelési környezet kialakítása, egyéni fejlesztési tervek készítése, a digitális írástudás elterjesztése.

Iskolánk tanulóinak 65 %-a hátrányos helyzetű és 13 %-a halmozottan hátrányos helyzetű. Esélyegyenlőségük javítása érdekében az integrációs oktatást felvállalta tantestületünk.

Fontosabb iskolai események, sikerek az elmúlt 3 évben.

2007.

• Társastánc tagozatos növendékeink arany minősítést szereztek.
  • Területi szavalóverseny 2 fő első helyezett, 1 fő harmadik helyezett.
  • Környezetvédelmi vetélkedő 5. helyezés. Matematika országos alapműveleti verseny 6. helyezés.
  • Területi versenyek: természetismeret 4 helyezés
  • Tomi fantáziabajnokság országos rajzpályázaton. 1 fődíj
  • Diákolimpiai városi döntőjén 4. helyezés
  • Megyei katasztrófavédelmi verseny 4. helyezés

2008.

• Mezei futóverseny: 3 helyezés
  • Kistérségi váltóverseny 2. helyezés
  • Szaktárgyi verseny értő olvasás 6. helyezés
  • Területi mesemondóverseny 1. 2. 3. helyezés
  • NYITÖT kistérségi rajzpályázat 1. helyezés + 1 fő különdíj
  • Zelk Zoltán megyei rajzpályázat 1.helyezés
  • Slágerrádió országos rajzpályázata 1 helyezés.
  • Országos matematikai verseny megyei forduló 23. helyezés
  • Kistérségi focitorna 3. helyezés.

2009.

• Körzeti labdarúgóverseny